Elfogadták a szarajevói nemzeti kisebbségekről szóló nyilatkozatot / Usvojena Deklaracija nacionalni

Az idén megvalósult Európai Unió által finanszírozott szarajevói kisebbségvédelmi projekt zárásaként konferenciát szerveztek a Vijećnicában, amelynek témái a szarajevói nemzetiségek helyzete és problémái voltak. Az eseményen részt vett Ivo Komšić Szarajevó polgármestere, aki beszédében kiemelte: “Büszkék vagyunk, hogy a nemzeti kisebbségeknek megvannak a saját szervezeteik, amelyek működnek a városban és arra is, hogy közösen egy projektben dolgozhatunk, hogy előreléphessünk a jogaik érvényesítését illetően.”
Továbbá elmondta, hogy Szarajevó nem rendelkezik a megfelelő hatáskörrel egy nemzeti kisebbségi ház létrehozásához, de reméli, hogy más kormányzati intézmények, akiknek kötelességük foglalkozni a kérdéssel nagyobb részt vállalnak majd ennek megoldásában.
Szarajevó Kanton Nemzeti Kisebbségek Tanácsának elnöke Davor Ebner hozzátette, hogy a legnagyobb probléma az egyesületek számára a helyiségek fenntartása, ezért a Tanács kezdeményezést indított, melynek célja, hogy megépüljön a “Szarajevó Kanton Nemzeti Kisebbségeinek Európai Háza”.
Mind a 13 jelenlévő szervezet képviselői elmondhatták észrevételeiket. A HUM Magyar Polgárok Egyesülete képviseletében Pasity-Juhász Éva ismertette az egyesület tevékenységét, helyzetét. Magyar részről jelen volt még Gulyás Leonóra konzul és Labossa Bence a Petőfi Sándor Program képviseletében.

A konferencia végén a részt vevő kisebbségek nyilatkozatot fogadtak el, amelyben kiemelik a békés együttélés fontosságát és aggodalmukat fejezik ki a térségben tapasztalható nacionalizmus, kirekesztés és bizalmatlanság miatt. A nyilatkozat továbbá kitér a Bosznia-Hercegovina gazdasági helyzetére, amely tovább bonyolítja a nemzeti kisebbségek jogainak előmozdítását.
U okviru Trećeg dana nacionalnih manjina u gradu Sarajevu, danas je organizirana panel diskusija o temi "Položaj i problemi nacionalnih manjina u gradu Sarajevu“.
U obraćanju prisutnima gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić dao je podršku radu svih 13 udruženja nacionalnih manjina iz Mađarske, Turske, Palestine, Češke, Crne Gore, Poljske, Makedonije, Slovenije, Italije, Austrije, Njemačke, Mađarske, Ukrajine, te romskim udruženjima obuhvaćenim ovim projektom.
"Možemo biti ponosni da nacionalne manjine imaju svoja udruženja koja funkcioniraju u gradu, a ovim smo ih projektom objedinili i zajednički ćemo raditi na ostvarivanju njihovih prava, bez obzira na Ustav koji BiH ima" - kazao je gradonačelnik i ocijenio da će se u budućnosti Evropa susretati sve više s problemima nacionalnih manjina.
Naglasio je da grad Sarajevo nema izvršnu vlast, tako da nema ni prostor koji bi mogao ustupiti udruženjima nacionalnih manjina, ali očekuje da će se druge institucije vlasti i one koje su u obavezi da vode računa o nacionalnim manjinama, više angažirati na ovom pitanju.
I šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennesey podržala je predstavnike udruženja nacionalnih manjina i dalji dijalog i saradnju među lokalnim akterima koji dijele zajednički cilj, a to je promocija i zaštita prava manjina.
"Da budem preciznija, cilj je promocija temeljnih ljudskih prava koja pripadaju svakoj osobi koja je član manjinske zajednice" - istakla je Hennesey.
Uvjerena je da će današnja diskusija dovesti do sporazuma o mogućim politikama i inicijativama koje će dodatno poboljšati kvalitet života, kao i učešće nacionalnih manjina u Sarajevu.
Šef političkog i ekonomskog odjela Delegacije EU u BiH, Jan Snaidauf, izrazio je također podršku projektu, naglasivši da grad Sarajevo svima može poslužiti kao model grada u kome je prepoznatljiva multikulturalnost.
Mišljenja je da je podrška nacionalnim manjinama potrebna sa svih nivoa vlasti, a posebno općinskih vlasti.
Predsjedavajući Vijeća nacionalnih manjina Kantona Sarajevo Davor Ebner je ukazao na problem svih udruženja nacionalnih manjina, a to je prostor i neadekvatni uvjeti za rad, te je Vijeće pokrenulo inicijativu za izgradnju i otvaranje "Evropske kuće nacionalnih manjina Kantona Sarajevo“, kao mjesto susreta i saradnje.
Nakon panel diskusije o položaju i problemima nacionalnih manjina, usvojena je Deklaracija nacionalnih manjina u gradu Sarajevu u kojoj su potvrđena nastojanja da nacionalne manjine održe harmoniju, jedinstvo i pomirenje, te izražavaju zabrinutost zbog postojanja netolerancije, nepovjerenja, nacionalizma, predrasuda, diskriminacije.
U Deklaraciji je izražena i zabrinutost zbog ekonomske situacije u BiH koja dodatno otežava egzistenciju udruženja nacionalnih manjina, te da je zaštita i promocija nacionalnih manjina od ključnog značaja, kao i činjenica da su pripadnici nacionalnih manjina jednaki članovi društva i da trebaju imati jednake mogućnosti.
Projekt "Dan nacionalnih manjina u gradu Sarajevu“ implementira Grad Sarajevo uz finansijsku podršku Evropske unije i Vijeća Evrope u okviru zajedničkog programa pod nazivom "Unapređenje ljudskih prava i zaštita manjina u jugoistočnoj Evropi“.